شبکه های اجتماعی, مقالات

استراتژی هشتگ گذاری

هشتگ گذاری

هشتگ در اینستاگرام یکی از مهم ترین ورودی ها برای گسترش فالوور و افزایش تعامل، آگاهی از برند و دسته بندی محتوا می باشد. اما هنوز هم در میان پیج های بیزینسی، هشتگ های ناشیانه نامرتبط، فراوان دیده می شود.

همچنان مسائلی از قبیل تکرار یک هشتگ مشخص، هشتگ نام بازیگران و موج سواری بر موضوعات ترند شده که نامرتبط با محتوای پست هستند، هشتگ های طولانی و بی معنی یا هشتگ های کلی برای نمایش بیشتر استفاده می شوند! از این جهت تصمیم گرفتم به موضوع استراتژی هشتگ گذاری بپردازم. رعایت این موارد کار سختی نیست ولی مستلزم حوصله است.

 

 

 

هشتگ گذاری هم آدابی دارد! قبل از هر چیز یک فایل برای بررسی هشتگ های پیج خود آماده کنید و هشتگ های مناسب را وارد و دسته بندی کنید. از یک دسته بندی مشخص و تکراری برای همه پست ها استفاده نکنید.

 

 

 

انتخاب هشتگ های مرتبط با بیزینس شما

 

درنظر بگیرید مخاطبان شما برای استفاده از محصول شما چه کلماتی را سرچ می کنند؟

 1. دسته بندی کلی بیزینس خود را در قسمت سرچ اینستاگرام وارد کنید و در قسمت ” tags ” هشتگ های پیشنهادی اینستاگرام را هم یادداشت کنید.
 2. پیج رقبا، اینفلوئنسرها و کسب و کارهای مرتبط با حوزه فعالیت خود را رصد کنید و بررسی کنید از چه هشتگ هایی استفاده می کنند و بازخورد مثبت می گیرند.
 3. هر هشتگ به دو قسمت top و recent تقسیم می شود:
 •  از قسمت top می توانید پست هایی که بیشترین تعامل را داشته اند مشاهده کنید و از هشتگ هایی که استفاده کرده اند ایده بگیرید.
 • از قسمت recent با بررسی تاریخ پست ها می توانید به این مسئله پی ببرید که هشتگ انتخابی شما فعال است یا مثلا آخرین پست آن مربوط به 4 ماه پیش است که مشخص می گردد اصلا هشتگ مناسبی نیست.

 

استراتژی هشتگ گذاری

 

تقسیم بندی هشتگ های یک پست

بهتر است تعداد هشتگ های نیچ بیشتر از دو دسته بندی دیگر باشد. در هر دسته بندی می توانید از هشتگ های انگلیسی نیز استفاده کنید.

با توجه به تعداد هشتگ هایی که می زنید آن ها را در این سه دسته تقسیم بندی کنید:

 

الف_ معمولا هشتگ های اختصاصی مربوط به پیج شما هستند که شامل:

نام برند، هشتگ های ساخته شده مرتبط با محصول و برند شما، نام هشتگ های مرتبط با کمپین ها و مسابقاتی که برگزار می کنید.

 

ب_ هشتگ های کم مخاطب معمولا کمی طولانی تر و جزئی تر هستند، استفاده از این هشتگ ها به شما کمک می کند به پرسونای دقیق تری در بیزینس خود دست یابید و همچنین احتمال قرارگیری پست شما در قسمت top هشتگ های کم مخاطب را افزایش داده که باعث افزایش reach شما شده و در نهایت راه را برای ورود به قسمت top هشتگ های پرمخاطب باز می کند.

 

ج_ هشتگ های پرمخاطب که دسته بندی کلی محتوای شما را مشخص می کند.

 

استراتژی هشتگ گذاری

 

نکاتی که فراموش می کنید:

 • با توجه به دسته بندی بالا بیشترین تعداد هشتگ های شما مربوط به بخش هشتگ های کم مخاطب می باشد.
 • استفاده از هشتگ های متنوع کم مخاطب بهتر از آوردن هشتگ های پرمخاطب که محتوای شما را زیر هزاران پست دیگر مدفون می کند و شانسی برای دیده شدن به شما نمی دهد، می باشد. پس لزومی به استفاده فراوان از این هشتگ ها نیست.
 • می‌توانید از هشتگ های انگلیسی مرتبط نیز استفاده کنید.

 

ایده برای هشتگ گذاری

 

 1. مناسبت ها: #روز_جهانی_بستنی
 2. روزهای هفته:#دوشنبه_های_گیاهی
 3. محصول:#فر_برقی
 4. موضوعات ترند شده مرتبط با محتوای شما: #کرونا(مثلا محتوایی در زمینه نحوه شست و شوی صحیح دست دارید)
 5. رویداد:#نمایشگاه_بین_المللی_کتاب
 6. موقعیت جغرافیایی:آجیل_تبریز

 

تعداد هشتگ مطلوب؟!

حداکثر تعداد هشتگ هایی که اجازه دارید استفاده کنید 30 عدد هست. طی گزارش های مختلف تعداد بهینه هشتگ بین 6 تا 9 اعلام شده است. اما نکته ای که وجود دارد این است که شما باید با توجه به بیزینس خود از هشتگ ها استفاده کنید. ممکن است تعداد 20 هشتگ اهداف مدنظر شما را برآورده کند، پس خود را درگیر اعداد و ارقام اعلام شده نکنید و از تجربه های خود و رقیبان استفاده کنید.

 

سوال: چرا برندهای بزرگ اکثرا تعداد بسیار کمی هشتگ استفاده می کنند؟یا اصلا استفاده نمی کنند!!
جذب فالور از طریق هشتگ برای برندهای بزرگ خیلی حرکت حرفه ای محسوب نمی شود و آن ها معمولا استراتژی های دیگری برای افزایش فالور درنظر می گیرند.معمولا از هشتگ ها بیشتر برای مشخص کردن دسته بندی محتوا برای مخاطب خود یا برای آگاهی و اطلاع رسانی از کمپین ها و مسابقات استفاده می کنند.

 

 

 

محل هایی که می توانید از هشتگ استفاده کنید:

 • استوری:

از دو طریق می توانید در استوری هشتگ بزنید:

الف_ استفاده از استیکر هشتگ ب_به صورت عادی هشتگ بزنید.

حداکثر از 10 هشتگ در استوری می توانید استفاده کنید. در صورتی که نمی خواهید هشتگ ها ظاهر استوری شما را به هم بریزد، رنگ آن را با زمینه یکی کنید یا هشتگ ها را پشت عکس یا استیکرهایی که اسفاده می کنید پنهان کنید.

 

بیو:

برای معرفی حوزه کسب و کار خود یا آگاهی از کمپین و مسابقاتی که در حال برگزاری آن هستید، می توانید از هشتگ استفاده کنید.

 

کپشن یا کامنت:

استفاده از هشتگ در کپشن یا کامنت تاثیر یکسانی دارد. بهتر است هشتگ های مربوط به برند و هشتگ هایی که رساننده پیام شما از این پست هستند با رعایت چند خط فاصله در کپشن آورده شود.

و بقیه هشتگ ها را در کامنت اول بیاورید تا حس منفی تبلیغات و جذب از طریق هشتگ های فراوان به مخاطب القا نشود و در کل کپشن مرتب تری نیز خواهید داشت.

 

استراتژی هشتگ

 

آنالیز ورودی از هشتگ ها

از قسمت insight پست می توانید ورودی خود را از هشتگ ها مشاهده کنید، اگر هشتگ را در 4 ورودی نمایش داده شده نمی بینید، یعنی هشتگ های انتخابی شما مناسب نبوده و از آن ها ورودی نداشته اید. بررسی این آمارها هشتگ های مناسب را به شما نشان می دهد.

 

استراتژی هشتگ‌گذاری

منبع: ویرگول

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *